streda 19. septembra 2012

Ochorenia tráviacej sústavy


Zubný kaz patrí medzi najrozšírenejšie choroby v našej civilizácii, čo súvisí so životným štýlom, ide napr. o dostatočný a všestranný pohyb, šport a predovšetkým strava. Zubný kaz sa prejavuje poškodením zubnej skloviny, ktorá sa odvápňuje a pod ktorou sa potom začína kaziť i zubovina, tá sa takisto pomaly odvápňuje a kaz s dostáva až k zubnej dreni.
Vredová choroba žalúdka a dvanástnika je u nás častým ochorením. Vred(ulcus) sa vytvára natrávením sliznice alebo aj hlbších vrstiev ich stien žalúdkovou šťavou, pričom nevyhnutnou podmienkou je prítomnosť žalúdkovej kyseliny(kyseliny soľnej). Za normálnych okolností nevznikne, pretože žalúdok má prirodzenú ochranu sliznice pre účinkom šťavy. Vzniká až vtedy, keď tieto obranné mechanizmy zlyhajú, príčiny nie sú veľmi známe. Veľkosť vredu je od 2-3mm až po 1cm v priemere. Napriek tomu, že vred má vyslovene miestny charakter ochorie celý organizmus, preto je správnejšie hovoriť o vredovej chorobe. Pôvod choroby nie je úplne jasný, najpodstatnejšia príčina väzí pravdepodobne v narušení centrálneho nervového systému, ktorý riadi vylučovanie žalúdka, teda ide predovšetkým o poruchu vyššej nervovej činnosti, teda činnosti mozgovej kôry. Je ochorením typicky ľudským, vzniká pri zvýšenej nervovej záťaži (vysokoškoláci, psychicky náročné zamestnania...). Toto chronické ochorenie má periodické zhoršovanie spravidla na jar a v jeseni. Obdobie bolesti trvá niekoľko týždňov a potom ho vystrieda pokoj, závisí od životosprávy. Zhoršuje sa duševnou alebo telesnou námahou, hladovaním, nevhodnou stravou, fajčením a po alkohole.
Zápcha môže vzniknúť pri jednostrannej výžive. Prichádza v akútnej alebo chronickej chorobe, náhle sa zjavuje pri nepriechodnosti čreva, chronicky sa vyskytuje pri čiastkových prekážkach v čreve alebo pri niektorých zápalových črevných procesoch. Zápcha vzniká aj ako následok chorôb iných orgánov, reflexne vzniká pri chorobách ženských orgánov, pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, ako výsledok zníženej funkcie štítnej žľazy, pri nervových chorobách a otravách. Najčastejšou príčinou sú poruchy nervovej regulácie, hlavne útlm vyprázdňovacieho reflexu. Tieto poruchy sú podmienené nesprávnou životosprávou a zlými návykmi, tiež spôsobom sedavého života s nedostatkom telesného pohybu.
Hnačka má 3 základné príčiny. Vzniká buď urýchlenou črevnou priechodnosťou, napríklad pri prudkom črevnom katare, alebo zvýšením vylučovaním zápalového výplodku(vredový zápal čreva), prípadne nedostatočným vstrebávaním vody v hrubom čreve. Najčastejšie však vzniká kombináciou všetkých uvedených činiteľov. Vyvolávajúcich príčin je veľa a a sú veľmi rôznorodé: infekčné, toxické zápalové, reflexné, alergické i psychické.
Apendicitída (zápal červovitého prívesku slepého čreva) - prichádza prevažne v akútnej forme, vyvolávajú ho mikróby, ktoré sa do prívesku dostali buď z čreva alebo krvnou cestou. Začína sa náhle ťahavou bolesťou v pravom podbruší, súčasne vzniká porucha stolice a nastáva zvracanie. Vyžaduje si včasnú operáciu, aby sa zabránilo závažným komplikáciám, najmä prederavenie prívesku ľudovo známe ako „prasknutie slepého čreva“ .Takáto udalosť znamená vždy ohrozenie života.
Infekčná žltačka(hepatitída) - vírusový zápal pečene, vyskytuje sa v 2 formách: Vírusová hepatitída typu A (infekčná /epidemická hep.) vyznačuje sa spravidla kratším inkubačným časom(15-50dní). Vírus A sa vylučuje stolicou chorého človeka, jeho vylučovanie prestáva, keď pacient zožltne. Človek sa nakazí buď priamo(pri styku s pacientom) alebo nepriamo(v styku s vodou alebo potravou, ktorá sa kontaminovala stolicou pacienta). Vírusová hepatitída typu B(sérová hep.), jej pôvodcom je vírus B, líši sa inkubačným časom: 30-160dní(i viac)a tým, že sa často prenáša krvou tých čo ochoreli na tento typ hep. alebo od nosičov. .Na rozdiel od hep. A sa vírus B nachodí dlhý čas v krvi a po doznení ochorenia môže ešte v nej prežívať mesiace a niekedy aj doživotne. Aj keď ide o dva typy vírusu, chorobný obraz je u oboch rovnaký, prejavuje sa zápalom pečene a zožltnutím pokožky. Sú známe i prípady bez zožltnutia pokožky, pričom však pacient je malátny, stráca chuť do jedenia, v ťažkých prípadoch môže zlyhať činnosť jeho pečene, prípadne nastane bezvedomie a bez včasnej pomoci i smrť.
Žlčové kamene sú najčastejším ochorením žlčníka a žlčových ciest. Mnohí ich majú bez toho, aby o tom vedeli, pretože nie vždy sa prejavia chorobne a vo väčšine prípadov nespôsobujú ťažkosti ani cez celý život. Vyskytujú sa 5x častejšie u žien ako u mužov (hlavne u žien, ktoré rodili), obézni ľudia a cukrovkári sú náchylnejší na tvorbu, čo súvisí so zvýšenou koncentráciou cholesterolu v žlči. Kamienky môžu byť uložené v žlčníku alebo v žlčových cestách, skladajú sa buď z cholesterolu alebo zo žlčového farbiva(bilirubínu), alebo sú zmiešané. Pri ich vzniku majú dôležitú úlohu poruchy látkovej premeny. , hromadenie žlče alebo zápal žlčníka. Často sa nedá zistiť či zápal žlčníka vznikol z kamienka alebo či kamienky sú následkom zápalu. Oba chorobné javy prichádzajú obyčajne spolu. Kým je kameň v žlčníku, nerobí problémy, ak sa nepridruží zápal. Žlčníková kolika vzniká až vtedy, keď malý kamienok zo žlčníka prejde do žlčovodu, kde sa obvykle zakliní a vyvolá bolestivý kŕč svaloviny. Záchvat prichádza náhle , najmä v noci, po požití mastného jedla. Bolesť býva nezvyčajne silná. Chorý vracia žalúdkovú šťavu a zelenú žlč. Záchvat trvá niekoľko minút, ale aj niekoľko hodín. Zvýšená teplota hovorí pridruženom zápale s infekciou. Keď kameň na dlhší čas uviazne v žlčovode vzniká žltačka. Pri záchvate sa podávajú liečivá na uvoľnenie kŕčov, a tým aj bolestí a prísna diéta. Ak sa žlčové kamienky dokážu, je rozumné včas sa podrobiť operácii, aby sa predišlo prípadným komplikáciám v budúcnosti, ktoré môžu ohroziť život.

Tráviaca sústava


Tráviaca sústava (iné názvy: tráviaci trakt, tráviaci systém, tráviaca rúra, zažívacia rúralat. apparatus digestorius) je skupina orgánov, ktoré sa zúčastňujú príjmu, spracovania a vylučovania potravy. Väčšinou sa začína príjmacím otvorom - ústami a končí vylučovacím - konečníkom. Nachádza sa u všetkých mnohobunkovcov.

[upraviť]PríjeSúbor:Digestive system diagram sk.svgm potravyFylogenetický vývoj

[upraviť]

Najjednoduchším spôsobom je príjmanie živín celým povrchom tela, difúziou. Dochádza takto k príjmu tekutín s rozpustenými živinami. Používajú ju napríklad jednobunkovce (Monocytozoa), ale aj vnútrotelové parazitickéživočíchy (pásomnice - Cestodes).
O niečo dokonalejšia je fagocytóza - pohltenie, ktorú používajú napríklad jednobunkovce. Ich potravou je pevná potrava, ako baktériesinice alebo riasy. Fagocytovaný obsah je obklopený panôžkami (biol. pseudopódium) a vznikávakuola, ktorá sa spojí s vakuolou s tráviacimi enzýmami, splynú a vytvoria tráviacu vakuolu (organelu s tráviacou funkciou). Potrava je prijímaná celým povrchom tela, pohltenie môže nastať kdekoľvek na povrchu bunky. U nálevníkov (Ciliophora) sa nachádzajú na určitom mieste bunky bunkové ústa (biol. cytostoma). Vírením bŕv sú do nich strhávané čiastočky potravy. Bunkové ústa prechádzajú do bunkového pažeráka (biol. cytopharynx) a na jeho konci sa nachádza potravová vakuola. Potravová vakuola sa po naplnení potravou oddelí od bunkového pažeráka a putuje po tele. Tento proces sa označuje ako cyklóza. Nestrávená potrava sa vyvrhne na ktoromkoľvek mieste povrchu bunky alebo na mieste bunkového konečníka (biol.cytopygecytoproct) do okolitého prostredia.
Mnohobunkové živočíchy príjmajú potravu pomocou špecializovaného otvoru - úst (lat. os; gr. stoma). V okolí úst alebo priamo v nich majú rôzne živočíchy pomocné orgány, ktoré slúžia na filtrovanie, cucanie alebo rozdrvenie potravy (cuciak, chápadlá, hryzadlá, zuby, a pod.). Niektoré článkonožcelastúrniky, ale aj veľryby filtrujú planktón pomocou filtračného orgánu. U lastúrnikov (biol. Lamellibranchia,Bivalvia) sú to štetinovité mikroskopické nožičky (biol. cirrus, cirri). Bezzubý podrad veľrýb (kosicovité - Mysticeti) má kostice - rohovité lišty, ktoré vyrastajú šikmo z hornej čeľuste. Môžu merať až 4 metre, na okrajoch sú hojne rozštiepené.
Veľká časť hmyzu pomocou špeciálneho zariadenia a pomocného bodacieho orgánu cicia rastlinné a živočíšne tekutiny, tak ako ukomárov a vší (biol. Anoplura). Živočíchy, ktoré cicajú krv, majú nielen v slinách, ale aj v žalúdku špeciálnu protizrážaciu látku. Motýlesú schopné cicať rastlinné šťavy cuciakom, čo sú premenené čeľuste, aj bez bodacieho zariadenia. Šťavy cicajú z kvetov, ktoré to umožňujú svojou stavbou.

[upraviť]Trávenie potravy

  • vnútrobunkové
  • mimobunkové
  • mimotelové

[upraviť]Tráviaca sústava človeka

Schéma tráviacej rúry človeka. 1. pažerák, 2. žalúdok, 3. dvanástnik, 4. tenké črevo, 5. slepé črevo, 6.červovitý prívesok, 7. hrubé črevo, 8. konečník, 9.análny otvor
Tráviaca sústava človeka sa skladá z orgánov tvoriacich tráviacu rúru: ústnej dutiny,hltanupažerákažalúdkatenkého,hrubého čreva,konečníka a do nej ústiacich veľkých a malých žliaz. Malé tráviace žľazy sú uložené v stene tráviacej rúry. Veľké tráviace žľazy sú samostatné orgány: veľké slinné žľazypodžalúdková žľaza a pečeň.
Hlavné funkcie tráviacej sústavy možno rozdeliť podľa typu výkonu:
  • príjem potravy
  • trávenie
  • vstrebávanie
  • odstraňovanie nestráviteľných odpadových látok
Všetky tieto procesy sú riadené neurogénne a humorálne prostredníctvom hormónov, ktoré sa tvoria priamo v tráviacej sústave.
U človeka sa tráviaca sústava začína v ústnej dutine. Zuby rozdrvia prijatú potravu a narušia jej bunkové steny. Tým umožnia tráviacim enzýmom lepšie štiepenie jednotlivých zložiek potravy.
Existujú tri slinné žľazy; podsánková, podjazyková a príušná slinná žľaza, n,ktoré vylučujú sliny, čím sa začína enzymatické štiepenie škrobu (cukru). Jazyk tráveninu premiešava a formuje.
Pri prehĺtaní uzavrie hrtanová príklopka priedušnicu (tracheu), aby sa do nej nedostala nijaká potrava.
Z ústnej dutiny prechádza potrava do pažeráka. Pažerák sa nachádza za priedušnicou a vedie do žalúdka. Do neho sa prostredníctvom svalových sťahov vtlačí potrava v priebehu niekoľkých sekúnd (peristaltika, peristaltické pohyby) .
Teraz potrava prichádza do žalúdka. Žalúdok je akýmsi svalovitým „vakom“ s obsahom ca. 1,5 litra. Žalúdkovým vchodom je kardia. V žalúdku je silne zvrásnená sliznica s veľkým počtom žliazok. Žľazy vylučujú rozličné enzýmy, ktoré podporujú trávenie a prijímanieživín. Stenu žalúdka tvoria pozdĺžne, kruhové a priečne svalové vrstvy, ktoré tráveninu pomaly posúvajú k vrátniku.
Trávenina následne prechádza do tenkého čreva. V ňom prebieha najdôležitejšia časť trávenia. Prostredníctvom rias pobrušnice je voľne pripevnené vo forme slučiek na zadnej strane brušnej dutiny. Vnútorná strana tenkého čreva je zvrásnená sliznica. Na jej povrchu sú črevné klky. Tie zväčšujú vnútorný povrch tenkého čreva o 4000-násobok, t. j. asi na 2000 m2.
Tenké črevo má tri časti: dvanástnik (je dlhý asi ako 12 prstov uložených vedľa seba), lačník (pri pitve je prázdny, teda „lačný“), bedrovník (je najdlhšou časťou tenkého čreva). Rozpoznateľný je vďaka veľkému počtu slučiek.
Nakoniec trávenina prechádza do hrubého čreva, ktoré sa začína v pravej dolnej časti brušnej dutiny. Tenké črevo do neho však neústi na jeho konci, ale o niečo vyššie. Toto „slepé“ zakončenie tvorí slepé črevo. Na jeho konci sa nachádza 7 až 10 cm dlhý červovitý prívesok - appendix. Má obrannú funkciu a zachytáva choroboplodné zárodky. Do hrubého čreva putujú nestráviteľné zvyšky z tenkého čreva. V jeho sliznici nie sú klky a je hrubšie ako tenké črevo. Chlopňa slepého čreva, ktorá sa nachádza medzi tenkým a hrubým črevom, zabraňuje upchatiu a spätnému prechodu obsahu hrubého čreva. Vstrebávaním (resorpciou) vody sa riedky obsah tenkého čreva zhustí. V hrubom čreve sa nachádzajú kolibaktérie, ktoré štiepia celulózu a spúšťajú proces hnitia bielkovín, čoho sprievodnim javom je tvorba plynu. Navyše poskytujú dôležité vitamíny B a K. Nestráviteľné zvyšky sa sformujú do stolice, obalia sa hlienom a cezkonečník sa posúvajú k análnemu otvoru.
Análny otvor sa uzatvára zvieračom, ktorý podlieha trvalému sťahu (spasmu). Tento zvierač umožňuje človeku rozsiahlu kontrolu vyprázdňovania čriev.

Ochorenia dýchacej sústavy


Nádcha, Kašeľ

 
Faryngitída – zápal hrtana
Laringitída - zápl hrtana
Bronchitída -zápal priedušiek,
Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené RNA vírusom. Rýchle sa šíri po celom svete počas sezónnych epidémií.
Tri základné typy vírusov chrípky: Chrípkové vírusy typu A — infikujú cicavce a vtáctvo, Chrípkové vírusy typu B — infikujú výhradne ľudí, Chrípkové vírusy typu C — infikujúce výhradne ľudí. Príznaky: zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, únava (môže byť extrémna), suchý kašeľ, bolesť hrdla, upchatý nos, podráždené oči, zimnica. Prevencia: Proti chrípke existuje očkovanie, ale pre vysokú schopnosť mutácie vírusu sú jednotlivé vakcíny účinné len približne jeden rok.
Angína je prudký zápal lymfatického kruhu hltana(skladá sa hlavne z podnebných mandlí, z nosohltanovej a jazykovej mandle). Zápal môže postihovať buď jednotlivé časti alebo všetky mandle súčasne. Nebezpečné sú predovšetkým hnisavé angíny, lebo často spôsobujú komplikácie- abscesy(nahromadenie hnisu)v blízkosti mandlí, zápal stredného ucha a krčných lymfatických uzlín.
Zápal pľúc (pneumonia) - ide hlavne o postihnutie pľúcnych mechúrikov(alveol) zápalovými zmenami. Mechúriky sa naplnia výpotkom, ktorý porušuje až znemožňuje správnu výmenu plynov v postihnutých častiach pľúc. Zápaly pľúc sa podľa vyvolávajúcich činiteľov delia na bakteriálne, vírusové, parazitárne... Príznaky: začiatok býva obyčajne náhly. Teplota vystúpi na 38-41°C, dýchanie sa nápadne zrýchli, je namáhavé, plytké a stenavé. Pri ťažšom priebehu vzniká modré sfarbenie úst a nechtov; ruky a nohy bývajú chladné.
Tuberkulóza (TBC) v histórii označovaná ako suchoty, je mimoriadne rozšírená choroba. Na tuberkulózu môže ochorieť ktorýkoľvek orgán v tele , najčastejšie sú však postihnuté pľúca. Dôležitú úlohu pri jej vzniku hrajú hygienické pomery a úroveň výživy. V minulosti sa týkala hlavne sociálne slabších ľudí, ktorí bývali vo vlhkých a tmavých bytoch a trpeli podvýživou. Skôr ochorejú ľudia v mestách, pretože sú vo väčšom vzájomnom kontakte a zlý vplyv má aj prašnosť prostredia, psychické stresy, nedodržiavanie hygienických zásad a nedostatočná informovanosť. Pre pokročilejší stav je veľmi charakteristické chudnutie. Tuberkulózny bacil sa dostáva do dýchacích orgánov vzdušnou cestou pri kýchaní, kašľom alebo prachom. Nákaza sa ujme vtedy, keď je infikovaný materiál silný a odolnosť organizmu veľmi nízka. Pri prvej nákaze sa vytvorí tzv. primárny infekt(prvotný zápal), ktorý má len nepatrné príznaky a preto uniká pozornosti. Dnes sa tento stav mení pod vplyvom ochranného očkovania.
Príznaky: začína zvačša nebadane zvýšenou únavou, nechuťou do jedenia, chudnutím a mierne zvýšenou teplotou. Kašeľ je spočiatku suchý, neskôr chorý vykašliava hlienovohnisový obsah, niekedy s prímesou krvi. Krvácanie z pľúc a vykašliavanie veľkého množstva krvi môže byť v niektorých prípadoch životu nebezpečné.
Rakovina pľúc – vychádza z priedušiek. Veľmi dôležitú súvislosť sa dáva s fajčením a na 2.mieste so zvýšeným obsahom benzpyrénu vo vzduchu priemyselných miest. Ani pri tomto ochorení spočiatku nebadať špecifické príznaky. Ochorenie môže signalizovať aj dlhotrvajúci kašeľ. V neskoršom štádiu choroby sa prejaví typické vykašlávanie väčšieho obsahu, niekedy s prímesou krvi. Bolesť a ťažký dych pozorujeme až keď choroba už veľmi pokročila. Chirurgická liečba je opäť úspešná iba vtedy, ak sa vykoná v prvých štádiách choroby. Často sa lieči aj ožarovaním a chemickými prípravkami.
Astma, táto choroba sa prejavuje záchvatmi dýchavice, spôsobenými opuchom sliznice a kŕčovitým sťahom svalstva a priedušničkovitých stien. Príčinou choroby je alergia- precitlivelosť na rozličné látky(alergény), ktorými môžu byť čiastočky prachu, peria, srsti, produkty baktérií, chemické látky, lieky a pod. Astmatické deti bývajú nervovo nevyrovnané, pričom citové aj duševné vzrušenie môžu u nich vyvolať záchvat. Príznaky: záchvatmi dýchavice spojenými s bledosťou, úzkym bolestným výrazom tváre s hlasný pískavým dýchaním. Astmatické záchvaty sa začínajú prevažne večer a môžu trvať až do rána. Na rozdiel od astmatickej bronchitídy sa pri pravej astme nezjavujú horúčky ani zápaly na prieduškách. Pri záchvate sa podávajú lieky, ktoré uvoľňujú kŕčovité sťahy svalstva priedušničiek(adrenalín a i.)Z okolia chorého treba odstrániť látky vyvolávajúce záchvat, ale rovnako musíme likvidovať aj všetky možné ložiská infekcie a vyliečiť zápaly ucha, prínosových dutín atď. Dôležitý je vhodný psychický prístup k dieťaťu, telesné otužovanie a dobrá výživa. Odporúčajú sa klimatické kúry vo vysokých horách.

Dýchacia sústava


DÝCHACIA SÚSTAVA ČLOVEKA

Z funkčného hľadiska možno dýchaciu sústavu rozdeliť na dve časti:
  1. dýchacia rúra - privádza z nosa a úst kyslík do pľúc
  2. pľúca (pulmo) - dochádza v nich k výmene dýchacích plynov

Dýchacia rúra

Dýchacia rúra má vo všetkých oddieloch rovnaký výstavbový plán. Jej základ tvorí chrupavkový skelet, ktorý zabraňuje zúženiu dýchacích ciest. Na chrupavkovitom základe je uložené podsliznicové väzivo, ktoré obsahuje uzlíky miazgových buniek a je silne prekrvené. Vnútorný povrch dýchacej rúry vystiela sliznica mukóza pokrytá riasinkovým epitelom. Sliznica tvorí značné množstvo hlienu zachytávajúceho nečistoty vdychovaného vzduchu.
Dýchaciu rúru tvorí:
  • nosová dutina (cavum nasi)
  • nosohltan (nasopharynx)
  • hrtan (larynx)
  • priedušnica (trachea)

Nosová dutina

Nosová dutina (cavum nasi) je nosovou priehradkou rozdelená na dve polovice. Nosová dutina je spojená sprínosovými dutinami umiestnenými v čelovej, čuchovej a klinovej kosti. Dutinu nosa vystiela sliznica, ktorá obsahuje veľa hlienových žliazok. V hornej časti nosovej dutiny je čuchové pole, ktoré tvoria čuchové bunky. Vzduch sa prechodom cez nosovú dutinu prehrieva, zvlhčuje a zbavuje prachu.

Nosohltan

Nosohltan (nasopharynx) je horný oddiel hltana, do ktorého ústia choány nosovej dutiny. Z oboch strán ústi do nosohltana Eustachova trubica, ktorá ho spája s dutinou stredného ucha. Pri vyústeniach Eustachových trubíc sú uložené nosohltanové mandle tvorené z miazgového tkaniva.

Hrtan

Hrtan (larynx) je asi 6 cm dlhý, rúrovitý. Tvorí ho súbor hrtanových chrupaviek (štítna, prstienková, hlasivkové chrupavky). Od hltana je hrtan oddelený hrtanovou príchlopkou (epiglotis), čo je chrupavka, ktorá sa pri prehĺtaní preklápa cez vchod do hrtanu a zabraňuje vniknutiu potravy alebo tekutín do ďalších častí dýchacej sústavy.
Hrtanová dutina je v strede zúžená (v priereze má tvar presýpacích hodín). V zúženej časti sú napnutéhlasivkové väzy. Ich rozochvením vydychovaným vzduchom vzniká základný tón hlasu. Jeho výška závisí od rýchlosti prúdiaceho vzduchu a napätia väzov. Tento základný tón sa zosilňuje v rezonančných dutinách (hrtan, ústna dutina) a pomocou jazyka, zubov a pier vzniká artikulovaná reč.

Priedušnica

Priedušnica (trachea) nadväzuje na prstienkovitú chrupavku hrtana a je uložená pred pažerákom. Je asi 12 cm dlhá, asi 1,5 cm široká a tvorí ju 15-20 podkovovitých chrupaviek. Po jej oboch stranách sú laloky štítnej žľazy. Vo výške 4.-5. hrudníkového stavca sa rozdeľuje na priedušky (bronchy), ktoré vstupujú do pľúc. Tu sa mnohonásobne vetvia a tvoria bronchiálny strom.

Pľúca

Pľúca (pulmo) sú špongiovitý, párový orgán tvorený z pravých a ľavých pľúc. Medzi nimi je medzipľúcie, priestor, v ktorom je uložené srdce. Horná časť pľúc - pľúcne hroty, siaha až nad okraj kľúčnych kostí a dolná časť - báza pľúc, nasadá na bránicu. Pľúca sú hlbokými zárezmi rozdelené na pľúcne laloky, pravé pľúca na tri a ľavé na dva laloky. Povrch pľúc pokrýva blana - popľúcnica.
Priedušky sa po vstupe do pľúc vetvia na stále jemnejšie vetvy. Bronchy s priemerom asi 1 mm sa nazývajúpriedušničky (bronchioly). V ich stenách sa už nenachádza chrupavka. Priedušničky sú zakončené polguľovitými vačkami - pľúcnymi mechúrikmi (alveoly). Ich stenu tvoria väzivové vlákna, medzi ktorými je spleť krvných vlásočníc. Dutinu alveoly vystiela vrstva respiračného epitelu. Tu dochádza k výmene dýchacích plynov medzi krvou a pľúcami.

Mechanizmus dýchania

Dýchanie delíme na štyri čiastkové procesy:
  1. ventilácia pľúc - doprava vzduchu z ovzdušia do pľúc a opačne
  2. vonkajšie dýchanie - výmena dýchacích plynov medzi alveolami a krvou
  3. vnútorné dýchanie - výmena dýchacích plynov medzi krvou a tkanivami
  4. bunkové (celulárne) dýchanie - rozklad živín v bunkách

Ventilácia pľúc

Pri normálnom, pokojovom dýchaní vymení dospelý človek jedným dychom a výdychom asi 500 ml vzduchu pri frekvencii 14-18 dychov/min. Minútový dychový objem je teda 7-9 l vzduchu.
Vitálna kapacita pľúc je množstvo vzduchu, ktoré vymeníme pri maximálnom výdychu po maximálnom nádychu. U žien predstavuje asi 3,5 l a u mužov priemerne 5 l. Závisí od telesnej výšky a hmotnosti, od tvaru a rozmerov hrudníka, od spôsobu zamestnania a od trénovanosti.
Celková kapacita pľúc sa skladá zo štyroch zložiek:
  1. respiračný (dychový) objem (500 ml) - množstvo vzduchu, ktoré prejde pľúcami pri jednom nádychu a výdychu v kľude
  2. expiračný rezervný objem (1000-1200 ml) - množstvo vzduchu pri max. výdychu
  3. inspiračný rezervný objem (3000 ml) – množstvo vzduchu pri max. nádychu
  4. reziduálny (zvyškový) objem - zostáva v pľúcach i po max. výdychu - nedá sa ovplyvniť
Dýchanie je regulované z centier v predĺženej mieche. Činnosť dýchacieho centra ovplyvňujú aj podnety z kôrových a podkôrových oblastí mozgu. Vôľou môžeme preto regulovať frekvenciu dýchania aj hĺbku nádychu a výdychu.
Pri prehĺbenom a zrýchlenom dýchaní sa môže v pľúcach vymeniť za minútu až 150 l vzduchu. Je tomaximálny minútový dychový objem. Dýchanie sa však nesmie veľmi zrýchliť (horná hranica je asi 60 dychov za minútu), lebo potom sa stáva povrchným a ventilácia pľúc sa zhoršuje.

Obranné dýchacie reflexy

Dýchacie cesty sa bránia prítomnosti pevných čiastočiek, ako aj dráždivých látok, ktoré sa nádychom dostávajú do organizmu. Bránia sa určitými obrannými reflexami, ktoré pracujú na základe voľných nervových zakončení.
Dráždenie sliznice nosa vyvoláva kýchanie, podráždenie sliznice hrtana, priedušnice a priedušiek kašeľ. Pri obidvoch reflexoch sa jedná o prudký hlučný výdych, ktorého cieľom je odstrániť tieto dráždivé látky z dýchacích ciest.

Choroby dýchacích ciest

Väčšina infekčných ochorení dýchacích ciest sa prenáša tzv. kvapôčkami. Sú to drobné kvapôčky hlienu a slín, ktoré pri reči, kašli a kýchaní prudko vydychujeme. Kvapôčky z úst chorých obsahujú choroboplodné zárodky. Najmenšie kvapôčky sa vznášajú vo vzduchu, takže ich ostatní ľudia vdychujú, väčšie padajú k zemi, vysychajú a miešajú sa s prachom. Kvapôčky sú zvyčajne zdrojom nákazy ľudí, ktorí prichádzajú do blízkosti chorého doma, v škole, v dopravných prostriedkoch, v kinách a pod. Pretože zostávajú vo vzduchu dlho, sú príčinou rozsiahlych epidémií. Kvapôčkovou infekciou sa šíri nádcha, chrípka, zápaly mandlí, mnohé detské infekčné choroby, tuberkulóza a pod.
Najčastejšie sú chrípkové epidémie. Chrípka je akútne horúčkové ochorenie postihujúce najmä dýchacie orgány. Niekedy ju sprevádza ťažký celkový stav a často aj komplikácie. Chrípku zapríčiňujú vírusy. Vírusové ochorenia dýchacích ciest nezanechávajú imunitu. Na dýchacie orgány aj na obehovú sústavu má veľmi nepriaznivý vplyv fajčenie.